#برچسب‌های منتخب
# عرضه اولیه # قیمت خودرو # سهام عدالت # غزر # آریا
برچسب منتخب
جدیدترین اخبار
پربازدید های هفته
بیشترین لایک
بیشترین نظر
وب گردی

چند میلیون ایرانی «دارا یکم» خریدند؟

۰۳:۳۶ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۹
از تاریخ چهاردهم اردیبهشت ماه ۹۹ لغایت یکم خردادماه ۹۹ (با یک روز تمدید)، مردم برای خرید  ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش این صندوق با روش‌های مختلف حضوری و غیرحضوری اقدام کردند.

اردیبهشت 99 همزمان شد با اجرای سیاست دولت برای واگذاری بخشی از سهام خود در سه بانک و دو شرکت بیمه به مردم. برای اجرای این واگذاری، وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان نماینده دولت، راهکار استفاده از صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را انتخاب کرد.

هرچند این سازوکار با انتقادات متعددی از سوی برخی کارشناسان بازار سرمایه همراه شد، اما مسئولان این وزارت خانه، با دفاع از روش ETF، تاکید بر مردمی کردن اقتصاد داشتند. 

به گزارش نبض بورس به نقل از تابناک اقتصادی؛ در این خصوص، عباس معمار نژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سوال مهر، که چرا دولت سهام خود را به جای ETF در بورس عرضه نکرد، گفت: «دولت سه راه برای واگذاری سهام این شرکت‌های دولتی در اختیار داشت. روش اول روش واگذاری به سبک بلوکی بود؛ در این روش یک شرکت سهام را به صورت بلوکی خریداری می‌کند؛ در این روش، دولت می‌تواند سهام را حتی ۲۰ درصد بالاتر از قیمت روز بفروشد. در این روش مدیریت و مالکیت هر دو واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: روش دوم این است که این سهام در بورس عرضه شود و به قیمت تابلو فروخته شود. در این مدل درست است که مالکیت و مدیریت واگذار می‌شد اما فقط آنهایی که معامله گر بورس هستند می‌توانند سهام این شرکت‌ها را خریداری کنند و مردم عادی که کدبورسی ندارند، امکان خرید آن را نخواهند داشت؛ بنابراین فایده و سود آن تنها به افرادی که در بورس معامله می‌کنند می‌رسد.

معمارنژاد درباره سومین روش واگذاری سهام نیز توضیح داد: روش سوم که دولت از آن استفاده کرد، صندوق ETF است؛ وقتی سهام در قالب این صندوق واگذار شود، تمام مردم می‌توانند پذیره نویسی کرده و اقدام به خرید این سهام کنند. به‌عبارتی حوزه شمول و خریداران را به تمام افرادی که در جامعه هستند گسترش می‌دهد. بنابراین هدف ما از این کار این بود که بتوانیم وسعت بیشتری از مردم را پوشش دهیم که این به مردمی کردن اقتصاد و گسترش فرهنگ سهام داری کمک می‌کند. این در حالی است که دولت در این روش سهام را ارزان‌تر نیز می‌فروشد.»

در نهایت با اجرای پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری مالی یکم (با نماد دارایکم در بازار سرمایه) از تاریخ چهاردهم اردیبهشت ماه 99 لغایت یکم خردادماه 99 (با یک روز تمدید)، مردم برای خرید  ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ارزش این صندوق با روش های مختلف حضوری و غیرحضوری اقدام کردند. در این میان، از آنجایی که فروش سهام این صندوق به مردم با تخفیف 30 درصدی محاسبه و تعیین شده بود، انتظار می رفت که با استقبال خوب مردم و متقاضیان روبرو شود. اما گزارش امروز وزارت اقتصاد نشان می دهد که حدود یک سوم از رقم ریالی این صندوق توسط مردم خریداری شده است.

بر این اساس، طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، آنچه در پایان مهلت پذیره نویسی تحقق یافت، مشارکت بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد و یک هزار(3481000) نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان در این پذیره نویسی است که بیانگر تشکیل بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران است.  

در ادامه اطلاعیه این وزارت خانه آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی که از اجرای این طرح به دنبال، معرفی بازار سرمایه به آحاد مردم به عنوان مناسب ترین،شفاف ترین و مولدترین محل برای سرمایه گذاری و جلب اعتماد ایشان به این بازار بود با انتخاب روش واگذاری از طریق صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) هدایت سرمایه گذاری خرد و سوق دهی عموم مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه بصورت غیر مستقیم و از طریق نهادهای تخصصی مالی در بازار سرمایه را پیگیری نمود. بحمدالله این واگذاری، فرصت بی ‏نظیری را برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر کشور با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار را فراهم آورد. با هدف تسهیل در پذیره ‏نویسی واحدهای این صندوق از طریق سامانه های کارگزاری ‏های بورس و سامانه‏ های آنلاین معاملاتی و درگاه ‏های غیرحضوری و حضوری 14 بانک‏ منتخب از تاریخ ۱۳۹۹/۲/۱۴ لغایت ۱۳۹۹/۳/۱استفاده شد. امید است، دو صندوق قابل معامله آتی (پالایشی و پتروشیمی و صنایع فلزی و خوردویی) نیز با توجه به آنکه فرصتی مشابه این صندوق برای آحاد جامعه فراهم می سازد همچنان مورد توجه قرار گرفته و نتیجه آن رونق و تعمیق بازار سرمایه کشور در کنار تحقق هدف والای تقویت بخش خصوصی و مردمی کردن اقتصاد باشد چرا که رونق، تعمیق و بلوغ بازار سرمایه هدفی است راهبردی که وزارت امور اقتصادی و دارایی همواره آن را دنبال خواهد کرد.

حال خریداران دارا یکم بایستی تا یک ماه آینده منتظر باشند تا طبق قانون، شرایط معامله واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق در بازار سرمایه امکان‌پذیر شود.

سهامی که به گفته معاون امور بانکی وزیر امور اقتصادی و دارایی در روز چهارشنبه گذشته ۶۵ درصد بازدهی داشت و ارزش هر سهم ۱۰ هزار تومانی آن در بورس ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

۹ دیدگاه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
1
0
1
خوب با یک حساب ساده 1.88 برابر سهام خریداری شده در کیسه صندوق باقی ماند و لذا هرکدی که خرید نجام داده میتواند به نسبت 1.88 برابر دیگر سهم بهش و با رضایت واگذار شود و در نهایت بطور میانگین سهام هرکد میشود 2.88 برابر فعلی چون انتظار دولت شرکت 8ونیم میلیون کد مجزا بود که فقط 3.886 میلیون نفر شکت کردند ..پس بهر کد میتوان 1.88 برابر اضافه کرد پهرکدی 2 میلیونش میشود 3ملیون و 776 هزارتومان که حقش حمکک
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
0
0
2
یکی جوابگو باشه توروخدا پول آضافه هایی که بلوکه کردین برادارایکم برگردونید .دزدی تو روز روشن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
با توجه به تعداد خریداران که کمتر از مقدار عرضه بوده، پس اگر تا سقف 2 میلیون تومان واریز کرده باشید، تمام اون پول بابت خرید صندوف هزینه شده و جای نگرانی نیست. ولی اگر بیش از 2 میلیون واریز کرده باشید، خب مقصر خودتان هستید. این همه اعلام شد تا سقف 2 میلیون. البته با پیگری، رقم بیش از 2 میلیون هم برمیگرده.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
0
3
3
سلام نمیدونم چرا بلایی که سر مردم بابت بلوکه شدن ۴ میلیون به جای دو میلیون بابت دارایکم اومده رو پوشش نمیدین. تعداد خیلی زیادی از مردم چون سفارشاشون برا دارا یکم بار اول حذف شده دوباره درخواست دادن. برا همین بجا ۲میلیون ۴ میلیون پولشون بلوکه شده‌. عمق فاجعه اینجاست که خیلی فقط دو میلیون داشتن و ۲ میلیون هم منفی خوردن. بنابراین زنگ زدن کارگزاری گفتن برا خرید عرضه اولیه فردا چه کنیم. کارگزاریا هم گفتن چاره ای جز این ندارین که سه میلیون حسابتون و شارژ کنید یا تا سه میلیون امروز سهم بفروشین که هم دو میلیون منفیتون صاف شه و هم بتونین عرضه اولیه بخرین تا ببینیم کی پول الکی بلوکه شدتون آزاد میشه. متاسفانه هر جا زنگ زدیم صدامون به گوشه کسی نرسید. خیلیا هم میشناسن امروز رفتن صف فروش تا شاید بتونن سه میلیون نقد کنن.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
0
1
4
کسانی که با کد ملی سهام دولتی خریدن چطوری پیگیر باشن و چکار کنند ؟
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ازطریق بانک
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
0
1
5
سلام
من
۲میلیون تو این دارایکم سرمایه گذاری کردم می خوام الان بدونم چقدر تا به حال روش امده؟
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
0
0
6
کسانی که با کد ملی سهام دولتی خریدن چطوری پیگیر باشن و چکار کنند ؟
United States
ناشناس
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
0
0
7
خرید سهام اولیه دارا یکم من لغو و پولم بلوکه شد و تا کنون که ۲۰ روز گذشته برنگشته لطفا خبری در مورد بنویسید
پاسخ دهید
سایت نبض بورس از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.