#برچسب‌های منتخب
# عرضه اولیه # قیمت خودرو # سهام عدالت # غزر # آریا
برچسب منتخب
جدیدترین اخبار
پربازدید های هفته
بیشترین لایک
بیشترین نظر
نیازمندیها
نبض بورس گزارش می دهد؛

پشت پرده افزایش ارزش سفارشات بورسی به 500 هزار تومان/مسکن فوری راه حل مشکل همیشگی بورس بازها

۰۸:۱۲ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
به نظر می آید ناتوانی سازمان متولی در به روز رسانی و تقویت هسته معاملات منجر به آن شده تا برای جلوگیری از بروز اختلالات جدی و تاخیر در روند سفارش گذاری این تمهید اندیشیده شود.

روز گذشته سازمان بورس در اطلاعیه ای اعلام کرد از روز دوشنبه ۲۰ فروردین، حداقل ارزش هر سفارش از طریق معاملات بر خط از ۱۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان تغییر می‌کند، علاوه بر این فرابورس نیز از افزایش حداکثر تعداد اوراق بهاداری که طی هر سفارش در سامانه معاملات فرابورس وارد می‌شود، خبر داده است.

به گزارش نبض بورس، برخی فعالان بازار این تصمیم را مرتبط با هراس مدیران بورس از روند صعودی تند شاخص کل و عواقب آن دانستند لیکن به نظر می رسد پشت پرده هدف از این تصمیم محدودیت برای ورود پول های جدید نبوده چه آنکه نقدینگی ورودی گرچه از جنس پول عمومی است لیکن به پس اندازهای خرد خانوارهای ایرانی چندان وابسته  نیست بلکه فرهنگ سهامداری در کنار دیگر روش های سرمایه گذاری در بین سطوح مختلف جامعه گسترش یافته خصوصا این نقدینگی جدید به سرمایه گذاران متنفذی مرتبط است که تازه گذر آنها به کوچه بورس افتاده است.

به نظر می آید ناتوانی سازمان متولی در به روزرسانی و تقویت هسته معاملات منجر به آن شده تا برای جلوگیری از بروز اختلالات جدی و تاخیر در روند سفارش گذاری این تمهید اندیشیده شود، بنابراین این مصوبه بیشتر به دنبال آن است که با افزایش ارزشی هر سفارش گذاری در سیستم برخط  از فشار وارد بر هسته معاملات تا حدودی بکاهد.

به نظر می رسد نهاد ناظر به جای اخذ چنین تصمیماتی که در حقیقت نوعی مسکن فوری و مقطعی است، باید فکری اساسی برای به روز کردن هسته معاملات کند، چنین تصمیمات آنی نمی تواند راهکار مناسبی برای بازار سرمایه باشد، چه بخواهیم جریان نقدینگی و فرهنگ سهامداری در جامعه به طور روزافزون در حال افزایش است و زمان آن رسیده که سسازمان بورس بخشی از عواید حاصل از کارمزدهای معاملات را در این راستا هزینه کند.

بیشتر بخوانید

شستا 27 فروردین عرضه اولیه می شود

نگاهی بنیادی به عرضه اولیه آریا

امکان دادخواهی سهامداران نزد دیوان عدالت اداری

براساس مصوبه جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، حداقل ارزش هر سفارش از طریق معاملات برخط از ۱۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

متن اطلاعیه جدید به این شرح است: « مقرر گردید حداقل ارزش هر سفارش خرید ارسالی از طریق سامانه معاملات برخط (موضوع بند ۸ ماده ۱۶ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط مصوب ۶ شهریور ۱۳۹۸) به استثنا سفارش‌های خرید در روز عرضه اولیه، از مبلغ یک میلیون ریال به مبلغ ۵ میلیون ریال افزایش یابد. این مصوبه از تاریح ۲۰ فروردین ۹۸ عملیاتی می‌شود. شرکت‌های کارگزاری موظف هستند نسبت به اعمال این محدودیت در زیرساخت‌های برخط خود اقدام نموده و همزمان با اعمال به مشتریان خود اطلاع‌رسانی نمایند.»

البته فرابورس خود به روشنی دلیل افزایش حجم معاملات را عنوان کرده که باز هم برای این صراحت و صداقت باید شاکر بود.

بر این اساس فرابورس اعلام کرد به منظور ایجاد امکان افزایش سرعت معاملات و همچنین کاهش بار ترافیکی سامانه معاملاتی فرابورس ایران، حداکثر تعداد اوراق بهاداری که طی هر سفارش در سامانه معاملات فرابورس وارد می‌شود (محدودیت حجمی هر سفارش)، به شرح ذیل افزایش یافته و از جلسه معاملاتی دوشنبه مورخ 18 فروردین ماه 1399 اعمال می گردد:

1-در نمادهای معاملاتی مربوط به شرکتهای با سرمایه پایه 100 میلیون و بیشتر، به میزان 200،000

2-در نمادهای معاملاتی مربوط به شرکتهای با سرمایه پایه کمتر از 100 میلیون، به میزان 100،000

 قابل ذکر است، در خصوص نمادهای معاملاتی که اخیراً عرضه اولیه شده اند (شامل وآوا، کلر، فروی، ومهان، شصدف، شگویا و ساوه ) نحوه تعیین محدودیت حجمی هر سفارش تا اطلاع ثانوی بر اساس وضعیت فعلی می باشد.

پاسخ دهید
سایت نبض بورس از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.