#برچسب‌های منتخب
# عرضه اولیه # قیمت خودرو # سهام عدالت # غزر
برچسب منتخب
جدیدترین اخبار
پربازدید های هفته
بیشترین لایک
بیشترین نظر
وب گردی
در 11 ماهه سال 98:

از معاملات سهام در بورس و فرابورس چقدر مالیات اخذ شد؟

۱۰:۵۷ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۹
در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یافت. با آغاز سال 1398، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام دوباره به همان 0.5 درصد افزایش یافت. آمارها نشان می دهند که در 11 ماهه سال 98 به طور کلی روند کسب درآمد از ناحیه اخذ مالیات از معاملات سهام در بورس و فرابورس برای دولت صعودی بوده است.

به گزارش نبض بورس، طبق آخرین آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی حجم نقدینگی در ایران از مرز 2200 هزار میلیارد تومان در آذرماه سال 1398 گذشته است. این حجم نقدینگی و رشد باور نکردنی آن اولین عامل افزایش نرخ تورم در ایران است.

رهبر انقلاب در مورخه 24 تیر ماه 1397 درباره رشد نقدینگی گفت: این نقدینگی نعمت بزرگی بود، الان یک بلای بزرگی است، واقعاً یک چیز خیلی خطرناکی است.  این رقم نقدینگی خیلی رقم فوق ‌العاده ‌ای است، هم رقمش خیلی بالا است، هم رشدش زیاد است، ۱۵۰۰ هزار میلیارد یک چیز افسانه ‌ای است.  یا ایشان در دیدار دوم خود با اعضای هیات دولت در مورخه 7 شهریور ماه 1397 با تأکید بر امکان مهار نقدینگی، افزودند: نقدینگی سرگردان به هر سو که برود (سکه، ارز، مسکن یا هر زمینه‌ی دیگر) ویرانگر خواهد بود و باید مجموعه ‌ای تمام‌ وقت، فعال و جهادی مسئول کنترل و مدیریت آن شود.

یکی از راه های مدیریت و کنترل این حجم نقدینگی سوق دادن آن به سمت بازار سهام است. بازاری که برخلاف بازارهای موازی چون بازار ارز، رشد آن نه تنها موجب ضرر رساندن به اقتصاد کشور نمی شود بلکه موجب رونق تولید نیز خواهد شد. به همین منظور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در تیر ماه سال 1397، تصمیم گرفته شد تا نقدینگی به نوعی به سمت بازار سرمایه سوق داده شود تا از مضرات رشد نقدینگی کاسته شود. در جلسه مورخ 16 تیرماه 1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب شد: "به منظور هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه، تامین مالی بخشی از سرمایه‌گذاری‌های جدید و ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور فعال‌تر در بازار بورس، از طریق کاهش هزینه مبادله سهام و حق تقدم سهام در بوس اوراق بهادار، مقرر شد در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام، از نیم درصد (0.5 درصد) به یک دهم درصد (0.1 درصد) ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یابد".

تصمیم در مورد کاهش نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم تنها 9 ماه دوام آورد و با تشدید تحریم های نفتی ایران و متعاقب آن کاهش درآمدهای نفتی دولت و باز کردن حساب ویژه بر روی درآمدهای مالیاتی، این تصمیم کنار گذاشته شد و از فروردین ماه سال گذشته دوباره نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام به همان روال سابق خود بازگشت و از 0.1 درصد به 0.5 درصد افزایش یافت. این موضوع، در کنار سوددهی بالای بورس و در نتیجه هجوم سرمایه های به این بازار و افزایش معاملات موجب شد تا روند کسب درآمد دولت از طریق مالیات ستانی از فروش سهام و حق تقدم سهام افزایش یابد. 

حالا پرسش این است که دولت در سال 98 از محل اخذ مالیات 0.5 درصدی از معاملات سهام در بورس و فرابورس چقدر درآمد کسب کرده است؟

آمارهای ارائه شده توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد نشان می دهد که در 11 ماهه سال 98 به طور کلی روند کسب درآمد از ناحیه اخذ مالیات از معاملات سهام در بورس و فرابورس برای دولت صعودی بوده است و در حالی که در فروردین 98 رقم مالیات ستانی از معاملات سهام در بورس و فرابورس 96.1 میلیارد تومان گزارش شده بود این رقم با رشد 475 درصدی در بهمن ماه سال 98 به 553.1 میلیارد تومان افزایش یافته است. در نمودار زیر آمار مالیات اخذ شده از معاملات سهام در بورس و فرابورس را ملاحظه می کنید.

از معاملات سهام در بورس و فرابورس چقدر مالیات اخذ شد؟

۱ دیدگاه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
1
1
1
بجای مالیات از بورس مالیات سنگین از عایدی سرمایه از خانه دوم و ماشین دوم و ارز احتکار شده و طلا اخذ کنید تا نقدینگی به سمت تولید هدایت شود
پاسخ دهید
سایت نبض بورس از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.