جدیدترین اخبار
پربازدید های هفته
پرطرفدار ترین
پربحث ترین
سقوط تورم برای ششمین ماه متوالی؛

نرخ تورم سال 98 چقدر شد؟

22 درصد نرخ تورم نقطه به نقطه اسفندماه 98 یعنی اینکه خانوارهای کشور در اسفند ماه سال 98 به طور میانگین 22 درصد بیشتر از اسفند ماه سال 97 برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند.

به گزارش نبض بورس، نرخ تورم در کنار نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیکاری یکی از مهمترین نرخ های اقتصاد محسوب می شود. نرخی که به عنوان سیاسی ترین نرخ اقتصادی شناخته شده و مستقیماً با سفره مردم سر و کار دارد. این نرخ که برای فعالان بورس نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، از اردیبهشت ماه سال 97 روند صعودی خود را آغاز کرد و از کانال تک رقمی رفته رفته به کانال های بالاتر خود را رساند و در شهریور ماه سال 98 در اوج قرار گرفت و رقم 42.7 درصد را به ثبت رساند.

از مهرماه سال گذشته و بعد از گذشت 17 ماه از آغاز روند صعودی نرخ تورم، این نرخ به روند نزولی بازگشت و با کاهشی 0.7 درصدی، رقم 42 درصد را به خود دید.

بعد از مهرماه 1398، نرخ تورم با شیب تندتری شروع به کاهش کرد و در آخرین گزارش سال 1398، نرخ تورم سالانه 34.8 درصد گزارش شد.

نکته حائز اهمیت نمودار زیر این است که نرخ تورم سالانه برای ششمین ماه متوالی کاهشی بوده و شیب این کاهش نیز تندتر شده است، به گونه ای که در ماه های گذشته این کاهش به ترتیب به این صورت بوده است، 0.7، 0.9، 1.1، 1.4 و 1.6 درصد و هم اکنون این کاهش نرخ تورم در اسفندماه سال 98 در مقایسه با ماه گذشته 2.2 درصد بوده است.

نرخ تورم سال 98 چقدر شد؟

مطابق با گزارش جدید مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه هم که در اردیبهشت ماه سال 98 به رقم بی سابقه 52.1 درصد رسیده بود، روند کاهشی خود را از خرداد ماه سال گذشته آغاز کرد و این روند کاهشی تا آبان ماه 98 ادامه یافت اما  در آذر ماه 98 با اندکی افزایش نسبت به ماه قبل به 27.8 درصد رسید. نرخ تورم نقطه به نقطه دوباره در دی ماه 98 به مسیر نزولی خود بازگشت به گونه ای که در این ماه نرخ تورم نقطه به نقطه 26.3 درصد گزارش شد. روند نزولی نرخ تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه و اسفندماه 98 ادامه یافته و به ترتیب در این ماه ها به 24.4 درصد و 22 درصد رسید.

نرخ تورم سال 98 چقدر شد؟

22 درصد نرخ تورم نقطه به نقطه یعنی اینکه خانوارهای کشور در اسفند ماه سال 98 به طور میانگین 22 درصد بیشتر از اسفند ماه سال 97 برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند. نمودار زیر روند نرخ تورم نقطه به نقطه از فروردین ماه سال 97 تا اسفند ماه سال 98 را نشان می دهد. 

 

پاسخ دهید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تیتر یک